Postoji mnogo razloga zbog kojih saobraćaj i rangiranje veb sajta prilikom pretrage mogu opasti, od tehničkih problema na samom sajtu do SEO problema van sajta. Pogledajte ovu listu i utvrdite vaš problem.
Pregled sadržaja
• Problemi na sajtu koji mogu dovesti do opadanja rejtinga
• Problemi van sajta zbog kojih rejting može da opada
• Promene na Google SERP-ovima (rezultati pretraživača po stranici) koje utiču na rangiranje u pretrazi
• Greške na serveru koje mogu uticati na rangiranje u pretrazi
• Problemi prilikom odbacivanja fajlova
• Greške u Google Analytics Data i Google Search Console-u
• Bonus problem: greške u Google Search Console-u
• Brza, efikasna dijagnoza je ključna u rešavanju problema sa rangiranjem u pretrazi i opadanjem saobraćaja
Ponekad je teško otkriti faktore odgovorne za opadanje saobraćaja i rangiranja u pretrazi.
To bi mogla biti promena u Google algoritmu, tehnička greška, vaš server nije pravilno usklađen sa protokom ili postoje linkovi koji su slali saobraćaj, a onda odjednom prestali da ga šalju, i ovo je samo nekoliko primera.
U ovom članku proširujemo temu i istražujemo još neke razloge zbog kojih možda imate ove probleme.
Problemi na sajtu koji mogu dovesti do opadanja rejtinga
1. Već dugo niste ažurirali veb sajt
Iako ovo u velikoj meri zavisi od vaše niše, redovno ažuriranje veb sajta je presudno da biste ostali u igri i takmičili se sa drugima.
Analiza konkurenata će otkriti šta ćete možda morati da uradite da biste išli u korak sa ostalim veb sajtovima koji su u istoj niši kao i vi.
Sve u svemu ako vaš veb sajt stagnira bez ikakvog rasta ( u pogledu sadržaja, linkova ili bilo kojih drugih promotivnih aktivnosti), verovatno nećete ubirati plodove njegovog rada.
Iako je istina da čekanje godinama na bilo kakav saobraćaj može pomoći, ovo je pre vrlo redak izuzetak nego pravilo. Ako ne krenete u akciju, kako očekujete da nekome postanete konkurencija i od toga ostvarite korist?
Vaša strategija može biti jednostavna poput blogovanja svaki dan, a to je posebno istinito ako u skorije vreme niste uložili bilo kakav značajan napor u svoj blog.
Ili može biti složenije, zahtevajući dosta napornog rada da bi se videlo poboljšanje.
U osnovi, ako veoma retko blogujete, možda neće biti dovoljno svežeg sadržaja za generisanje linkova koji pomažu da se vaš veb sajt održava u okviru vaše niše.
Analiziranjem konkurencije možete tačno da otkrijete šta vaši konkurenti rade da bi dostigli vrh SERP-a.
2. Niste uneli značajnije promene u sadržaj
Ovo spada u deo našeg razgovora o aktuelnim ažuriranjima.
Ako niste uneli nikakve promene u svoj sadržaj, moraćete debelo da se pomučite da biste se rangirali i privukli saobraćaj.
Morate redovno ažurirati sajt da biste se takmičili sa konkurentskim nišama na prvoj stranici pretrage, u suprotnom mogli biste se lako izgubiti, iz prostog razloga jer ste postali irelevantni.
Irelevantnost, u ovom slučaju znači da uopšte niste izvršili ažuriranje ili promenili sadržaj, što vaš sajt čini nebitnim i zastarelim rezultatom pretrage.
3. Ažurirali ste dizajn veb sajta
Ako ažurirate dizajn veb sajta, to ne mora nužno da znači da će vam saobraćaj naglo opadati.
Ovo je naročito tačno ako ste razmotrili preusmeravanja i druge probleme koji mogu ugroziti indeksabilnost i mogućnost kretanja(crawlability) po vašem sajtu.
Na primer, jedna promena koja može biti odgovorna za opadanje rangiranja u pretrazi je to što se nova tema veb stranice pretežno bazira na JavaScript-u, što može ometati kretanje i indeksiranje.
Ako vaš dizajn zasnovan na JavaScript-u ometa ove dve osnovne funkcije pretraživača, mogućnost kretanja po sajtu i indeksiranje će se smanjiti.
Ako Google ne može da se kreće po sajtu ili da ga indeksira, pogodite šta će se dogoditi?
Ako koristite WordPress i niste isključili opciju „Discourage search engines from indexing this site” u Settings > Reading after an update , imaćete problema sa rangiranjem u pretrazi i saobraćajem.
Zbog toga je važno da SEO stručnjak bude deo pokretanja bilo kog novog veb sajta.
Postoje stvari koje on može da uoči, a na koje klasičan programer možda ne obraća pažnju.
Iako se programeri sa najboljom namerom odlučuju za headless CMS, ako to ometa osnovno indeksiranje i kretanje, rangiranje u pretrazi i saobraćaj opadaju.
Važno je da imate SEO stručnjaka koji je dobro upućen u probleme na serveru, koji mogu imati negativan uticaj na ukupne performanse SERP-a.
4. Uklonili ste sadržaj koji pokreće saobraćaj
Recimo da ste započeli novi projekat revizije sadržaja.
Jedan od predloga je uklanjanje tankog i dupliranog sadržaja.
Ali postoji problem; revizija ne uzima u obzir da li ove stranice zaista ostvaruju saobraćaj, već samo kvalitet samih stranica.
Kada se ovo dogodi, imate situaciju da revizija sadržaja zapravo radi protiv vas, a ne za vas.
Kao što ilustruje ovaj primer, postoji više perspektiva problema sa sadržajem.
Iako vaš veb sajt može imati duplikate i tanak sadržaj koje bi trebalo regulisati, ako ne vodite računa i o tehničkom SEO aspektu stvari i ne uzimate u obzir koje stranice ostvaruju ili ne ostvaruju saobraćaj, neće imati mnogo značaja koliko maestralno ste ukomponovali vaš sadržaj.
Ako su delovi sadržaja koje ste kombinovali i uklonili imali značajan saobraćaj, a novi sadržaj nije jednako relevantan ili dovoljno veliki, postoji potencijalni rizik da izgubite saobraćaj sa tih stranica.
5. Vaš fajl Robots.txt može uzrokovati probleme sa indeksiranjem
Ovo je jedna od najčešćih tehničkih grešaka na sajtu na koje naletim tokom revizije: klijent je onemogućio kretanje(crawling) po svim stranicama i folderima zbog nepravilne konfiguracije robots.txt.
Ovaj fajl može da omogući ili prekine vaše kretanje i indeksiranje ako niste pažljivi i ako ne razumete u potpunosti kako da ga (ili kako ne) koristite.
Na primer, sledeće: „Disallow: /“ na vrhu fajla robots.txt dovešće do toga da pretraživači prestanu da se kreću i indeksiraju ceo vaš veb sajt, što dovodi do opadanja saobraćaja.
Problemi van sajta zbog kojih rejting može da opada
Ispostavilo se da postoji mnogo razloga van sajta koji mogu uticati na opadanje saobraćaja i rangiranja.
Ovo će zahtevati dublje razmatranje i korelativnu analizu.
Na primer, ako ste izgubili link sa posebno prometnog sajta, to može dovesti do opadanja saobraćaja. Krenimo odatle.
6. Linkovi uklonjeni sa sajtova
To se dešava češće nego što možda mislite.
Ako se dešava opadanje saobraćaja, možda ćete želeti da proverite i uverite se da niste izgubili link ili više njih koji su vam slali taj saobraćaj, pre nego što prenaglite sa zaključkom da ste dobili nekakvu kaznu(penal).
Vebmasteri vole da raščiste svoje linkove.
Naučiti kako se izvodi revizija profila linkova i uklanjanje linkova je dobar način za analizu ovih vrsta linkova.
7. Sajt koji vodi do vas nije u funkciji
Ako je veb sajt koji vodi do vas trajno prestao sa radom, možete smatrati da ste trajno izgubili saobraćaj sa tog sajta.
Zapravo ne postoji način da se to spreči ili da se zaštitite od toga.
Samo ćete morati da zamenite taj sajt nekim drugim, i to u smislu prikupljanja novih linkova.
Jednom kada ovo otkrijete, moraćete da poradite na pronalaženju drugih sajtova koje će se povezati sa vašim kako biste povećali saobraćaj.
8. Sajtovi koji vode do vas više ne primaju saobraćaj
Ako su sajtovi koji se povezuju sa vama kažnjeni i uklonjeni iz Google-ovog indeksa, posledično ćete imati gubitak saobraćaj sa tih sajtova.
Nažalost, ovo možda nećete moći da detektujete.
Zbog toga je kontinuirano prikpuljanje linkova presudno da biste nastavili sa uspehom kada naletite na prepreku poput ove.
Promene na Google SERP-ovima koje utiču na rangiranje u pretrazi
9. Izmene featured snippet-a (pozicija nula) ili rich snippet-a
Ako imate featured snippet (istaknuti fragment), rich snippet ili neku drugu vrstu snippet-a koji podstiče saobraćaj, vaš saobraćaj će naglo opasti preko noći ako se SERP promeni i više ne prikazuje taj snippet.
Slično tome, konkurent bi mogao da ponudi resurs boljeg kvaliteta koji će vas eliminisati iz željenog snippeta.
Ako se promenilo više SERP-ova, morate ih analizirati i utvrditi da li je vaš gubitak u saobraćaju nastao zbog gubitka ovih kritičnih SERP elemenata.
10. Publika menja navike u pretraživanju
Navike koje publika ima prilikom pretraživanja mogu se vremenom promeniti, što rezultira sa manje saobraćaja na stranici koja je nekada bila dobro rangirana.
To se može dogoditi zbog makro problema kao što je globalna pandemija ili ne tako opakih razloga poput trendova u proizvodima ili uslugama.
Potrošači menjaju svoje mišljenje i ponašanje. To im je u prirodi.
Ako ćete se takmičiti u SEO-u, morate biti spremni i na opadanje saobraćaja usled sezonskih promena takođe.
Greške na serveru koje mogu uticati na rangiranje u pretrazi
11. 4xx greške klijenta ili 5xx greške servera
Imati mnogo 4xx grešaka klijenta ili 5xx grešaka servera može dovesti do opadanja saobraćaja sa potencijalno vrednih stranica.
Takođe, sve stranice koje su u tom trenutku bile aktivne i dobro rangirane mogu potencijalno izgubiti rang nakon pada.
Drugi problem bi bio ako imate puno manjih 404 grešaka. To je 200 OK stranica koje simuliraju prave stranice sa sadržajem.
U stvari, one imaju vrlo malo ili nimalo tekstualnog sadržaja na stranici. Da biste ispravili ovu grešku biće vam potrebna vizuelna analiza.
Zbog toga je redovno održavanje veb stranica neophodno.
Ako ne izvršavate redovnu reviziju i ne identifikujete ove greške na vreme, mogli biste pretrpeti gubitak u saobraćaju i rangiranju u trenutku kada te greške postanu prevelike za rešavanje.
12. Server je predugo bio u padu u kritičnom vremenskom okviru
Ako server ne može dovoljno dugo da se održi, čak ni da posluži vašem veb sajtu, mogli biste biti u problemu.
Poenta rangiranja i saobraćaja jeste u tome da veb sajt bude u funkciji značajno dugo da može da odgovori na pitanja korisnika.
Google ne želi da vas preporuči kao najbolji odgovor ako korisnici imaju problema sa pristupom tom odgovoru.
13. Delovi veb sajta su “pali” u kritičnom vremenskom okviru
Ovo je gotovo podjednako važno kao i pad vašeg servera.
Ako su popularni odeljci sajta sa značajnom količinom saobraćaja “pali” u toku kritičnog vremenskog okvira, mogli biste da primetite značajno opadanje saobraćaja.
Primena alata za merenje neprekidnog rada (uptime tool) poput Uptime Robot, može vam pomoći da precizno utvrdite gde se dogodio određeni zastoj ili pad (downtime) i kako je to sveukupno uticalo na vaš saobraćaj.
Problemi prilikom odbacivanja fajlova
Da, čak i odbačen fajl može da izazove probleme sa rangiranjem i saobraćajem. Ova vrsta problema varira od odbacivanja pogrešnih vrsta linkova do zadržavanja svih onih loših.
Zbog toga su neprekidni pregled i revizija profila linkova presudni da biste bili sigurni da vaš veb sajt neće izgubiti rangiranje u pretrazi i saobraćaj.
14. Negativan SEO
Ako dobijete priliv neželjenih (spam) linkova, znajte, Google je prilično dobar u ignorisanju istih.
Međutim, još uvek postoje slučajevi negativnih SEO “napada”, pa ako primetite da dobijate prilive nasumičnih neželjenih linkova, verovatno ćete želeti da ih odbacite.
Postoje i situacije u kojima možda nećete želeti da se odreknete baš svakog spam linka.
Jedan od razloga zašto neki veb sajt možda ne želi da se odrekne tih linkova jeste postojanje kompleksnijeg problema – sajt je bio na domenu kom je istekao rok trajanja.
Problemi koje odbačen fajl može napraviti sa rangiranjem u pretrazi i saobraćajem uključuju, između ostalog i sledeće dve stavke.
15. Odbacili ste dobre linkove
Fajl koji ste odbacili može biti pun dobrih linkova.
Kako biste to mogli da znate osim ako ne uradite dublju analizu?
Ako se odreknete svih svojih dobrih linkova, šta mislite da će se dogoditi?
To bi vas moglo vratiti na početak, u zavisnosti od toga šta ste odbacili i koliko je to loše po vas.
Zbog toga je važno osigurati da su vaši alati za analizu precizni koliko i vaša sopstvena manuelna analiza.
16. Slučajno ste odbacili Google
Može se desiti.
Odbacili ste link ili više njih koji su bili veza sa Google Plus-om (koji više ne postoji).
Tokom formatiranja i skraćivanja URL-a na domen, slučajno ste odbacili uobičajeni Google domen.
Pogodite šta se upravo dogodilo? Odbacili ste Google.
Verovatno ne treba da objašnjavam šta bi moglo dalje da se dogodi.
Greške u Google Analytics Data i Google Search Console-u
17. Pogrešno ste umetnuli analitičke tagove
Precizno izveštavanje je presudno za ispravno praćenje svih vaših uloženih napora.
Ako ne implementirate Google analytics ili GTM (Google tag managment) tagove na pravi način, može se desiti da unesete greške u vaše izveštaje i tako dalje utičete na brojke koje pokazuju saobraćaj.
Iako je vaše rangiranje možda u redu, vaš saobraćaj može ići naniže.
Jedan od primera gde bi se ovo moglo dogoditi jeste kad ne uključite tačan nalog Google tag menadžera prilikom podešavanja izveštavanja.
Ovo može biti katastrofalno. Pored toga, može prikazati smanjeni saobraćaj, a da se ustvari vaš saobraćaj uopšte nije smanjio, što dovodi do nepotrebne panike – sa vaše strane.
Ono sa druge strane medalje što se takođe može desiti jeste prekomerno izveštavanje ako greškom priključite više GTM tagova.
Mislite da ste povećali rang i saobraćaj? Ako ste slučajno na bilo koji način uvrstili više od jednog GTM taga, možda ćete dobiti prekomerno izveštavanje, umesto da povećate performanse SERP-a.
Ako ste sigurni da niste uneli nikakve promene u izveštavanje, trebalo bi da bude u redu. Ali, uvek je dobra ideja ponovo proveriti da niste slučajno priključili više od jednog GTM taga.
18. Takođe može biti grešaka u podacima Google analytics i načinu njihove obrade
Jedan primer: bot prevarant koji posećuje vaš veb sajt, iako to nije greška same Google analitike, i dalje je nešto o čemu se izveštava i to može da iskrivi realne podatke vaše Google analitike.
Iako nisu indikator opadanja, problemi Google analitike pri obradi podataka mogu pokazati opadanje koji u stvari možda i nije opadanje.
Uključivanje u SEO online zajednicu može vam pomoći da identifikujete ove vrste Google analytics problema, posebno ako su ti kvarovi i greške široko rasprostranjeni.
To se može dogoditi i kada imate redizajn.
Ako vaš programer nije pravilno implementirao Google analitiku ili je uopšte nije reinstalirao, momentalno se može desiti opadanje saobraćaja u pretrazi.
Ove vrste grešaka takođe mogu dovesti do nedovoljnog izveštavanja (reporting), što dovodi do gubitka u saobraćaju.
Osim ako ne postoji povezanost sa opadanjem rangiranja u pretrazi, u ovom slučaju verovatno imate samo opadanje saobraćaja.
Bonus problem: greške u Google Search Console-u
Kvarovi (bugs) i greške u izveštavanju mogu da se dogode i u Google Search Console-u.
Iako je retko, ovo može „pokazati“ padove na rang listi prilikom pretrage kao i opadanje saobraćaja.
I u ovoj situaciji povezivanje sa SEO online zajednicom može biti dragoceno.
Kvarovi i greške koje se javljaju u Google tools nisu često prijavljivane, a zajednica ih obično prijavi kada postanu široko rasprostranjene.
Zbog toga je rano eliminisanje uobičajenih problema koji utiču na izveštavanje neophodno i od posebne važnosti ako ikada nasledite veb sajt.
Može se dogoditi da inicijalni razlog zbog kog vam se vlasnik veb sajta obratio zapravo i nije pravi razlog zbog kog sajt ima problema.
Brza, efikasna dijagnoza je ključna u rešavanju problema sa rangiranjem u pretrazi i opadanjem saobraćaja
Ako se suočite sa padom saobraćaja ili rangiranja u pretrazi, važno je da ostanete smireni. Panika vam neće pomoći i zapravo može pogoršati stvari.
Udahnite duboko i analizirajte šta je moglo krenuti po zlu.
Rešenje je ponekad mnogo jednostavnije nego što vam se čini.
Zahvaljujući brzoj i efikasnoj dijagnozi moguće je popraviti stanje ili makar preduzeti potrebne korake za rešavanje problema.